Det var dömt att ske förr eller senare…

Naturligtvis har Hitler en åsikt även om vuvuzelan. För övrigt är det första gången sedan sommaren 1982 (då jag var tre och ett halvt) som jag inte ser någon VM-fotboll. Jag orkar helt enkelt inte med känslan av att sitta i ett getingbo under rusningstrafik. Och att den eländiga trumpeten, med högst något decennium på nacken, skulle vara “en sydafrikansk tradition” är uppenbart struntprat. Måtte det dröja mycket, mycket länge innan Sydafrika får någon ny internationell fotbollsturnering.

16 Responses to “Det var dömt att ske förr eller senare…”

  1. Jacques Pot says:

    Hahaha! Vansinnigt roligt. “Don’t worry. You can use earplugs”. Jag garvade högt när jag såg den här Hitler-snutten. Det låter verkligen rakt för jävvligt med vuvuzela.

    /John

  2. sebastian says:

    Tycker själv inte något vidare om trumpetfan, men efter att ha sett en match om dagen sen VM började kan rapportera att den mer eller mindre filtreras bort.
    Nog hade det varit trevligare om publikens respons till händelserna på planen var lite mer nyanserat än mer eller mindre trumpetljud, men det krävs mer än 30000 plastbitar för att jag ska missa VM :)

  3. Rulle says:

    Tänkte hedra din nya bloggadress med en första kommentar :)

    Och det får bli en till länk, dock kanske inte lika uppmuntrande, men klickvärd.

    http://www.usdebtclock.org/

  4. Marre says:

    Gillar du inte vuvuzelan? Då är du ju rasist…!

    Ofattbart att inte FIFA slår näven i bordet och kräver att arrangörslandet kan ordna drägliga förhållanden för spelare, publik och TV-tittare.
    Men Blatter behöver väl Afrikas röster för att sitta kvar vid makten.

  5. Bertil says:

    Inte för att på något sätt vara rasist, men kan de inte spela congas istället för detta ljudvansinne.

  6. Mats says:

    Det är för stor skillnad mellan riktigt bra fotboll, som Champions League och VM. Det känns som att skillnaden har ökat kraftigt på senare år. Att se England kämpa för att få 0-0 mot Algeriet när t.o.m. Arsenal skulle vinna med mer än tre mål är inte så inspirerande.

  7. benke says:

    Osam… ooops Obama har också åsikter om plasttrumpeten. Härligt ljud, om jag kunde sampla in det och använda det i bilen som tuta vore det fantastiskt. När ringsignalerna på våra mobiler börjar bli uttjatade så finns ju alltid möjligheten att applicera ideerna på biltutor. Heh.

    http://www.youtube.com/watch?v=E06Ur0ICDeg&NR=1

  8. Wellgreen says:

    Hett tips: stäng av ljudet. :)

  9. Gatehag says:

    Wellergren: Har du något ytterligare tips, gärna hett, om hur man ska kunna höra kommentatorerna om man stänger av ljudet?

  10. David H says:

    Tänkte att du ville veta att en av dina gamla favoriter har skrivit ett inlägg på politikerbloggen..:
    http://www.politikerbloggen.se/2010/06/22/33238/

    Monica Green (S) skriver att “journalisterna har blivit högervridna”.

  11. Sven-Olof says:

    Dum början på nya bloggen..slutar läsa dej nu,adjö

  12. M orerar says:

    Grymt tung post i ideologidebattens kärna. Vuvuzelan är från början entreprenörsverksamhet! Har du blivit kommunist? ;) (En fråga som kanske är befogad med tanke på Mauds nyanserade kommentar på MP:s krav på att friskolor som drivs på bidrag ska redovisa vinst — att det är värre än kommunism.)

    Visst är det möjligt att man beslutar ditt och datt om vad som ska få tas in på en fotbolls- eller annan arena, men då handlar det om lite regelsättning i samhället, inte om att driva nyliberalism längre. (Lite av en position kanske Borg och Reinfeldt förflyttat sig mot?)

    Sen är det lite sunkigt att gnälla på sydafrikaner — ett o- och undermedvetet sätt att flirta med SD-röster? I den nationen gläds man åt och läker nog sår genom att sjunga och dansa mycket, och vuvuzelan är faktiskt charmig — åtminstone på håll — och kanske ev. med ljuddämpare…

    Se där — en blytung kommentar i innersta kärnan av ideologidebatten! (Så tungt att jag inte vågar ange mitt vanliga nick, eftersom jag då skulle störas av en massa utmärkelser.)

  13. Daniel says:

    Hej!

    Är det inte lite konstigt att en lekmannablogg med massor av läsare och frekvent uppdatering som flyttar in i formella journalistiken – tappar sitt tempo? Såklart har ni alla massor att göra, det hajar jag. Men som jag ser det lever Neo på nätet (åtminstone än så länge) av sina populära bloggar.

    Upp med farten Johan!

  14. gustaf horn says:

    9 dagar sen senaste inlägget. Tidig semester i år Johan?

  15. Calle says:

    Missa för allt i världen inte denna svenska journalists träffsäkra samtidsanalys. Krönikorna finns här:

    http://www.korta.nu/jc

    Hade hennes penna varit ett svärd hade huvuden rullat i svensk politik! Hon är, mig veterligen, den första svenska journalisten som törs lämna den politiskt korrekta mittfåran.

Leave a Reply